blank

Odčervení Psů a koček

Radíme
Mezi veřejností je vžitá představa, že odčervení chrání zvíře proti vnitřním parazitům po dobu několika týdnů nebo měsíců, což není pravda. Odčervení je pouze jednorázový úkon, protože použitá tableta nebo pasta působí pouze na dospělého parazita a to jen 24 hodin. Vajíčka parazitů ve zvířeti zůstávají a cyklus vývoje se opakuje. Jak postupovat při odčervování se dozvíte v tomto článku.


Schéma odčervení štěňat 

Vzhledem k tomu, že většina štěňat se rodí infikována škrkavkami, odčervujeme opakovaně celé vrhy a to včetně matky, neboť vajíčka škrkavek se vylučují do mateřského mléka a tudy do organizmu štěněte.
 
1. odčervení - 14 dnů po porodu
2. odčervení -  4 týdny po porodu
3. odčervení -  6 týdnů po porodu
4. odčervení -  3 měsíce po porodu
a dále každé 3 měsíce až do 1 roku věku štěněte
 
Odčervení dospělých psů
 
Dospělá zvířata odčervujeme pravidelně každých 3 - 6 měsíců. V případě přítomnosti parazitů v trusu po odčervení zopakujeme aplikaci léčiv ještě po 14ti  dnech. Nejlepším postupem však je vyšetřovat trus dospělých zvířat cca 1 x za čtvrt až půl roku a v případě pozitivního nálezu provést odčervení opakovaně v rozestupu 14 dní. Pokud je nález negativní, odčervení není potřeba.
 
Schéma odčervení koťat
 
Koťata odčervujeme podobně jako štěňata brzy po narození včetně matky ze stejného důvodu.
 
1. odčervení - 14 dnů po porodu
2. odčervení -  4 týdny po porodu
3. odčervení -  6 týdnů po porodu
4. odčervení -  3 měsíce po porodu
a dále každé 3 měsíce
 
Schéma odčervení dospělých koček
 
Dospělé kočky odčervujeme podle toho, zda jsou chovány pouze v domácnosti nebo chodí ven. Nejčastěji dochází k nakažení koček požíráním ulovených myší nebo po bleším kousnutí. Kočka chovaná pouze v domácnosti však může být infikována z vajíček přinesených z venku např. na obuvi.
 
kočka v domácnosti - každých 6 měsíců
 
kočka venkovní - každé 3 měsíce, je možno i častěji, pokud loví myši nebo je v kontaktu s malými dětmi
 
Druhy přípravků pro odčervení
 
K odčervení podáváme tablety nebo pastu, pro jejichž účinnost je nutné dodržet dávkování dle váhy zvířete. Různé preparáty mají různé spektrum účinnosti, proto Vám doporučujeme poradit se se svým veterinářem, který přípravek je pro Vaše zvířátko ten nejvhodnější. 
 
pasta - je vhodná pro štěňata a koťata, většina z nich působí pouze na škrkavky, což by mělo být dostačující u mláďat, nikoliv u dospělců
 
tablety - je mnoho výrobců odčervovacích tablet, je dobré čas od času změnit značku, aby se předešlo rezistenci parazitů na přípravek, některé jsou určené pouze pro psy, některé po úpravě dávkování pro psy i kočky
 
spot on - je vyvinut přípravek ve formě kapky za krk, který působí na všechny vnitřní parazity, včetně srdečních červů a zákožky svrabové (způsobuje ušní svrab, kterým trpí především venkovní kočičky). U tohoto přípravku konzultujte s lékařem aplikaci u malých koťat. Při usmrcení parazitů dochází k vylučování toxických látek, které mohou poškodit zdraví zvířete a přivodit i smrt.
  
Proti jakým parazitům odčervujeme
 
Odčervujeme proti dvěma skupinám červů - plochým a oblým. Nejčastějším a nejnebezpečnějším oblým červem je škrkavka, nejčastějším plochým červem je tasemnice psí.
 
Autor článku : MVDr. Barbara Lenská 
© 2005 VETCENTRUM Duchek s.r.o.
| Autor: Lenka Šiková | Vydáno dne 18. 06. 2009 | 11548 přečtení | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server

blank